השימוש במשקפיים

השימוש במשקפיים:

 

 

כל מי שמבקש לשפר את ראייתו, עליו בהדרגה להשתחרר מנטל השימוש במשקפיים או בעדשות מגע. קשה מאוד לשפר את הראייה מבלי להפחית או לצמצם מאוד את השימוש והתלות במשקפיים. כדי להבין מדוע יש להפסיק להשתמש במשקפיים ולהשתחרר מהתלות בהן, עלינו למעשה לדעת כיצד משפיעה הרכבת המשקפיים על העיניים: 

  • המספר בעיניים נתון לשינויים והוא אינו קבוע. דוגמה טובה לכך הם אנשים שעומדים לפני בחינה וכתוצאה מכך פרמטרים שונים של הראייה כמו המספר וחדות הראייה משתנים באופן מדיד או שהם מדווחים על הופעת הפרעות שונות וזמניות בראייה כתוצאה מהלחץ הנפשי. מכאן עולה שכאשר מרכיבים משקפיים, למעשה מונעים את התנודות הטבעיות במספר הראייה, אותן תנודות טבעיות שיש לכל אדם, ומקבעים את המספר בעיניים. 
  • העיניים מתרגלות לנוע רק בטווח הקצר של שדה הראייה שהמשקפיים מכסות אותו. העיניים לא נעות בכל טווח התנועות והכיוונים שהן יכולות לו ולכך יש השפעה חמורה על מידת הגמישות של השרירים הטבעתיים שמסביב להן. 
  • בעת הרכבת המשקפיים רק החלק המרכזי של שדה הראייה נראה ברור ואילו שאר השטח ההיקפי מסביב נראה מטושטש משום שהעדשות לא מכסות אותו. כתוצאה מכך המוח לומד להתעלם מהשטח ההיקפי המטושטש ומתרכז רק במרכז. לראייה ההיקפית יש תפקודים חשובים מאוד ואי השימוש הלא מודע בה מביא לניוונה. 
  • המשקפיים מעוותות את התמונה שמתקבלת דרכם. התמונה שונה מאוד מהמראה האמיתי שרואים ללא המשקפיים. הצבעים חלשים יותר ופחות חדים. העצמים נראים גדולים יותר והצורות והקווים פחות ברורים. 
  • משקפיים משפיעים מאוד על המראה החיצוני שחשוב מאוד לבני האדם, אם האדם מחליט שמראהו החיצוני השתנה לרעה כתוצאה מהרכבת המשקפיים, הרי שהמתח הנפשי שלו יגבר והוא אף עלול לפתח מתח והתנגדות פנימית להרכבת המשקפיים שיגברו בעת הרכבתם.

 

* הערה – על אף שבקטע מוזכרים משקפיים, הרי שהכוונה היא גם לעדשות מגע.

 

 את הפחתת השימוש בנטל המשקפיים אפשר לבצע באופן הבא:

 

  • בהדרגה. מי שיש לו מספר נמוך בעיניים, עד 2 פחות או יותר, תלוי במידת התלות, יכול לנסות לוותר עליהן לחלוטין ולהסתדר בלעדיהן במרבית הסיטואציות היומיומיות. מי שתלוי במשקפיים לתיפקוד יומיומי, מומלץ שינסה למצוא את הזמנים והשעות שבהן אינו נזקק להן ויכול להסתדר בלעדיהן. על אף שבהתחלה זה יכול להיראות כאילו אין אף זמן שבו אפשר לוותר על המשקפיים, אין זה כך באמת. את הקריאה אפשר לבצע בלי המשקפיים, את ההליכה ברגל, שהיא כשלעצמה חשובה,  למקומות שונים אפשר לבצע בלי המשקפיים, בביטחון שנובע מהיכרותו מכבר את המקומות, ועוד. 
  • מי שיש לו מספר גבוה יכול להשתמש במשקפיים עם עדשות שמספרן נמוך במקצת מהמספר שיש לו. 
  • בבוקר, לא להרכיב מיד את המשקפיים, אלא להתרגל לתפקד בלעדיהם. זה בהחלט אפשרי ומאפשר לעיניים מנוחה ופרק זמן של הסתגלות לראייה 

מומלץ מאוד לקרוא את המאמר הבא של דוקטור בייטס על הפסקת השימוש בעדשות ואת הפרק הזה מספרו.

 

* הערה – על אף שבקטע מוזכרים משקפיים, הרי שהכוונה היא גם לעדשות מגע.

 

Share